Kolorowy superfood - antocyjany + przepis na ekstrakt

Jaki jest wasz ulubiony kolor? Bo mój antocyjanowy. A może powinnam powiedzieć - kwaśnoantocyjanowy, bo antocyjany występują w różnych kolorach, w zależności m.in. od PH rośliny.

Ale po kolei. 

🍓Antocyjany to grupa organicznych związków chemicznych - naturalny barwnik występujący najczęściej w owocach lub kwiatach. 

🍇To im czerwone wino zawdzięcza swoją barwę i sławę trunku przedłużajacego młodość. Sława ta została nieco naciągnięta przez francuskich marketingowców - kwasik z porzeczek lub nasze rodzime owoce jedzone na surowo dużo lepiej spełniają tę funkcję. Są to m.in.maliny, jagody, porzeczki, winogrona, jeżyny, aronia, truskawki. 

🫐Antocyjany to świetne przeciwutleniacze (minimalizują skutki stresu oksydacyjnego). Hamują procesy odpowiedzialne za degradację włókien tkanki łącznej, opóźniają też inne procesy starzenia, działają przeciwalergicznie, poprawiają krążenie, mają działanie antynowotworowe. 

🍒Ekstrakty antocyjanowe to niezbędny składnik moich kosmetyków - zarówno kremów do twarzy, jak tych i na stawy lub odczyny alergiczne, obecne są w odżywkach do włosów i pastach do zębów. 

🍆Ekstrakty wykonuję w formie glicerydów, octów, fermentowanych lemoniad, kompotów, szampanów lub mieszanek z kwasem mlekowym (ostatni tylko do odżywek lub szamponów). 


Gliceryd antocyjanowy

Żeby wykorzystać najlepiej właściwości antocyjanów w kosmetyce naturalnej, warto zrobić gliceryd. Jest to szybki, tani i łatwy sposób, który przy okazji wykorzystuje maksimum wartości odżywczych. Taki gliceryd to eliksir młodości - ujędrnia, odżywia i rozświetla cerę. Poza tym, jak każdy antyoksydant, przyspiesza porost włosów. No i nadaje pięknego koloru - a to w przypadku naturalnych kosmetyków bardzo duży walor!

JAK SZYBKO ZROBIĆ EKSTRAKT ANTOCYJANOWY?

Owoce antocyjanowe (np. porzeczki) rozgniatam w moździerzu. Przekładam do słoika i zalewam lekko rozwodnioną gliceryną (5 części gliceryny na 1 część wody, np. 500 g gliceryny i 100 g wody).

I gotowe! Dodawać do kremów, szamponów, jako dodatek do scrubu na boskie nóżki. Lub po prostu otwierać zimą i teleportować się do lata - ten gliceryd to wspaniały utrwalacz zapachu owoców.

Komentarze

Popularne posty

instagram @klaudia.herbalizm

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © HERBALIZM